Fantasy Balloon
بادکنک فانتزی و رسانه ها / نگاهی به دنیای متنوع چاپ : هیچ جا از چاپ در امان نیست

نگاهی به دنیای متنوع چاپ : هیچ جا از چاپ در امان نیست

ماهنامه صنعت چاپ
خرداد 1384


چند سالی است که انواع بادکنک علاوه بر جنبه سرگرمی آن به عنوان یک کالا و هدیه تبلیغاتی در بسیاری اماکن از جمله رستورانها, مراکز خرید, نمایشگاه هاو ... به چشم می خورد. و به دلیل همین کاربرد, چاپ روی بادکنک نیز اهمیت ویژه ای دارد چون نوعی ابزار تبلیغاتی محسوب می شود و توجه به کیفیت چاپ آن خیلی مهم است. شرکت بادکنک فانتزی چند سالی است که خدمات چاپ بر روی انواع بادکنک را ارایه می دهد.
حمید بزچی, مسئول سفارشات شرکت بادکنک فانتزی پیش از آن که در مورد مسایل فنی چاپ روی بادکنک توضیح دهد, دلیل انتخاب کار چاپ بادکنک را از میان سایر چاپ ها این گونه بیان می کند: (( حدود 10 سال در زمینه چاپ و بسته بندی فعالیت داشته ایم. از آنجایی که چند سال اخیر بیشتر سفارشات مربوط به هدایایی تبلیغاتی بود, به تدریج وارد این بازار شدیم و سفارشات چاپ بر روی انواع خودکار, جاسویچی, نایلون, بادکنک و ... را پذیرفتیم. در این میان بر روی چاپ بادکنک و دستمال کاغذی تمرکز بیشتری کردیم. چون کارهای جدیدی بود. اما دستمال کاغذی تبلیغاتی در ایران بازار خود را پیدا نکرد. از این رو ترجیح دادیم به طور انحصاری در ضمینه چاپ بادکنک که متقاضیان بسیاری دارد فعالیت داشته باشیم.
چون مردم بادکنک را دوست دارندبه خصوص بچه ها. دلیل دیگر این انتخاب این است که چاپ بادکنک در میان سایر کارهای چاپی پایین ترین هزینه را در بر دارد. در حالی که بسیار جذاب بوده و از نظر تبلیغاتی نیز بسیار موثر است. بادکنک همراه با بیلبورد و سایر ابزارهای تبلیغاتی به تبلیغات محیطی کمک می کند. همچنین در انواع رستوران ها, فروشگاه هاو سوپرمارکت ها و ... به عنوان هدیه تبلیغاتی, همراه خرید ارایه می شود. از این رو استفاده از بادکنک به صنف خاصی مربوط نمی شودو برای همه افراد با شغل های گوناگون جداب و اثر گذار است.
چاپ روی بادکنک حدود 12-10 سال است که در ایران متداول شده, با این وجود هنوز برخی از همکاران چاپخانه دار, این کار را نمی شناسند.))
بعد از این مقدمه از بزچی می خواهیم کمی از روند چاپ روی بادکنک برای ما توضیح دهد. او با ذکر این نکته که چاپ روی بادکنک چندان کار مشکلی نیست و تنها نوع مرکب تعیین کننده کیفیت کار است می افزاید:((چاپ روی بادکنک به روش سیلک اسکرین صورت می گیرد. به این شکل که بادکنک در اندازه مشخصی باد شده و زیر شابلون گذاشته می شود و با حرکت کاردک مرکب بر روی بادکنک قرار می گیرد. بعد از آن مذت زمانی لازم است تا مرکب به خوبی خشک شود. اگر زودتر ار آن زمان بادکنک خالی شود, طرح چاپی به هم می ریزد.
همچنین به دلیل خاصیت بادکنک, ضایعات آن زیاد است. در حین کار امکان دارد بادکنک بترکد یا بادش خالی شود.
چاپ بادکنک در ایران به صورا تک رنگ صورت می گیرد, در حالی که در خارج از کشور چند رنگ نیز چاپ می شود. ما مرکب چاپ روی بادکنک را از خارج از کشور خریداری می کنیم و در تلاش هستیم تا فرمولاسیون این مرکب را داخل کشور به دست آوریم. اما هنوز از مرکب های داخلی و رایج در بازار جواب نگرفته ایم. البته شنیده ایم که برخی همکاران از مرکب داخلی یا مرکب PVC برای این چاپ استفاده می کنند. اما چون ریتاردر سرطان زاست و باعث مشکلات تنفسی و پوستی می شود, آن را به کار نمی بریم. از کیفیت مرکبی که استفاده می کنیم راضی هستیم. همانطور که می بینید طرح چاپ شده روی بادکنک حتی بعد از باز شدن نیز برجسته است. مرکب چاپ بادکنک باید پوشش بسیار خوبی داشته باشد تا زمان باد شدن ترک نخورد و طرح آن کمرنگ نشود. چون به طور معمول بادکنک زمان مصرف خیلی بیشتر از زمان چاپ باد می شود. ترکیب چندین مرکب پایه و به دست آوردن مرکبی با پوشش دهی بالا و مناسب چاپ بادکنک امری تجربی و تخصصی است.))
بزچی توجه ما را به رعایت نکاتی جلب می کند که در طراحی برای چاپ روی بادکنک باید رعایت شوند:((با توجه با این که بادکنک علاوه بر جنبه تزیینی, برای تبلیغات نیز به کار می رود, همیشه این توصیه را برای سفارش دهندگان داشته ایم که طراحی را بر مبنای نام یا آرم شرکت یا موسسه خود بگذارند. چون اگر اسم و تلفن و ... به يور کامل ذکر شود, به آن اندازه تاثیر نخواهد داشت.
تا آنجا که می شود از به کار بردن نوشته و متن در طراحی حذر شود. ترام ها نیز نباید خیلی ریز باشد. چون هرچه ترام ها ریز تر باشداحتمال گرفتگی شابلون و به اصطلاح کچلی روی بادکنک بیشتر می شود. گرافیست ها معمولا این مسایل را رعایت می کنند. همچنین به سفارش دهندگان پیشنهاد می کنیم که بادکنک خارجی انتخاب کنن. چون بادکنک ایرانی کیفیت خوبی ندارد و با توجه به این که تبلیغات نشان دهنده کیفیت کار است کیفیت بد بادکنک, جلوه چاپ آن را از بین خواهد برد و برای تبلیغات موثر نخواهد بود.)) از شمارگان چاپ بادکنک نیز سوال می کنیم. بزچی می گوید:((حداقل تیراژ 1000 عدد است. ما برای معرفی محصول به متقاضیان, تیراژ را پایین آورده ایم و به 500 عدد رسانده ایم تا علاقه مندان و سفارش دهندگان پس از مشاهده کیفیت و میزان تاثیر آن, برای سفارش بیشتر تصمیم گیری کنند. اما طبق تجربه ای که در این چند سال به دست آورده ایم و با توجه به جذابیت بادکنک, میزان سفارش آن نیز بالاست. علاوه بر این ویژگی, تنوع رنگ چاپ و تنوع بادکنک از نظر جنس, شکل و سایز آن از ویژگی های فعالیت تخصصی ما بر روی بادکنک است.))© 1396 , تمامی حقوق علامت تجاری ثبت شده (شماره ثبت: 276388) و این وبسایت برای " بادکنک فانتزی بِزچی " محفوظ می باشد و هر گونه استفاده غیر مجاز پیگرد قانونی دارد.